Výlet do Krušných hor na kótu Klínovec.

Název

Výlet do Krušných hor na kótu Klínovec.

Popis

Myšlenka na výlet na Klínovec v Krušných horách se v našich hlavách honila řadu týdnů. Nakonec padlo rozhodnutí, že já, tedy Pavel BOLEVEC Plzeň a Křeček Třemošná vyrazíme za vysíláním na Klínovec v sobotu 1. srpna 2009. Čas odjezdu byl stanoven na 04:30 hod z místa mého bydliště. S několika málo minutovým zpožděním naše dvoučlenná posádka ve dvou autech opravdu vyrazila směr Karlovy Vary. Cestou jsme se zapojili do ranního kolečka na CB pásmu na kanále 27, plzeňáci byli slyšet prakticky bez problému až před Bečov nad Teplou, kde se veškerý radiový signál z plzeňské kotliny vytratil. Cesta i tak ubíhala poměrně rychle na silnici bylo minimum aut. Za již zmiňovaným Bečovem na Teplou se mi z ničeho nic odmlčela na příjem radiostanice. Před šestou hodinou ráno jsme se ještě zastavili s Jardou Křečkem v Karlovarském hypermarketu dokoupit ještě drobné zásoby, zejména jídla. Poté jsme se vydali do Božího Daru a odtud je to již kousek na vrchol nejvyšší hory Krušných hor, Klínovec, který se nachází v nadmořské výšce 1244 m.n.m.

V 6:37 hod naše auta zůstala stát kousek od místní rozhledny s krásným výhledem na Karlovy Vary, směr Zwickau, Chemnitz, aj. Na kopci bylo pouze 7 ?C, takže rychle převléknout z kraťasů a triček do dlouhých rukávů a kalhot. Jelikož ani jeden z nás na Klínovci nikdy nebyl, šli jsme na průzkum zdejší lokality. Byli jsme překvapeni, že veškerý areál je víceméně zchátralí a opuštěný. Mezi tím jsem pořizoval další nevšední fotografie. Po krátké obchůzce jsme udělali několik spojení z auta na CB pásmu, kde i přes brzké ranní hodiny bylo poměrně živo. Před cestou jsme dostali od kolegů instrukce, že je dobré si najít zdejšího správce a domluvit se s ním na podmínkách „kempování“. Zdejší správce Jirka si nás našel sám, po krátkém seznámení nás zavedl na místo, kde máme zaparkovat svá auta a postavit antény, ochotně nám hned ukázal, kterým směrem jsou která města a poté se ztratil. Ihned jsme začali vybalovat potřebné věci, kterých byla plná obě auta. Mezi nejdůležitější věci pařily dva mnohametrové vysouvací stožáry. Na jednom byla na vrcholu připevněna CB anténa 5/8, na druhém anténa pro provoz na mnoha zatracovaném pásmu 446 MHz. Pětka Roudná, který dorazil okolo 9.h ráno přivezl i pěknou směrovou anténu na PMR se kterou nám vydatně pomáhal vylovit slabé signály. Na stejném stožáru níže byly připevněny dvě směrové antény Fracaro pro příjem zejména DVB-T signálů. Na třetím malém stožárku byla připevněná směrová anténa pro příjem v pásmu 87.5 – 107.9. Stanice byly používány zejména Motoroly GM 950 N3, ale i jiné.

Okolo desáté hodino bylo vše namontováno a začínalo se vysílat. Největší pozornost patřila pásmu 446 MHz, kde nás mile překvapilo kolik lidí má zájem s Klínovcem o spojení a vůbec kolik lidí využívá toto volné pásmo. Zajímavá spojení byla například do Prahy, Liberce, Klatov na Šumavu, ale i třeba do lesa u Berouna, kde se nacházel jedem sběrač lesních plodin a používal pouze 0,5 watovou stanici, tohle spojeni nás velmi potěšilo. Na 27 MHz i 80 MHz se překvapivě také povedlo několik zajímavých spojení, třeba do Prahy, Rokycan, aj. To musím ještě podotknout, že na CB pásmu bylo veliké rušení a bušil nám do toho jeden operátor za druhým z oblasti bývalého Sovětského svazu.

Počasí se během dopoledne změnilo na krásný letní den. Bohužel pro nás, slunce pálilo jako o život a naše tváře, ruce aj. části těla to nenesly úplně dobře a všichni tři jsme měli spálené ruce, nohy, čela, krky …

Od rána na Klínovec proudily skupinky turistů nejen z Čech, ale i z Polska, Německa. Příchozí turisté nemohli přehlednout naše veliké antény a stožáry a vše si prohlíželi, fotili a natáčeli na kamery a vyptávali se co tu pěkného vytváříme. Na návštěvu se na nás přijela podívat i tříčlenná skupinka zdejší radistů, která se zde zdržela něco přes hodinku, bylo to velice příjemné setkání plné povídání.

Okolo 20.h se Pětka Roudná vydal k domovu do Plzně. V podvečerních hodinách, když sluneční aktivita klesala nastal čas mimo jiné na lovení DVB-T signálů. Z českých DVB-T síti jsme naladili prakticky všechny naše kmitočty, krom moravských. Namátkově nám tedy šel Krašov, Svatobor, Kleť, Votice, Buková hora, Ještěd, Žižkov, aj. Německých signálů se nám podařilo zachytit ještě více.

Původní plán zněl přenocovat a návrat domů byl naplánován až na neděli večer. Sluníčko nám však plány změnilo a došlo k přehodnocení našich plánům. Rozhodli jsme se jet domů ještě v sobotu na noc. Vše jsme šli nahlásit správci Jirkovi, po krátkém rozhovoru a poděkování jsme se rozloučili a šli rychle balit. Za tmy jsme se vydali na cestu. Cesta byla opět bez problému. Okolo půlnoci jsme dorazili domů.

S výletem jsme byli velice spokojeni a již nyní plánujeme další výlet za vysíláním, možná to bude Svatobor, nebo Prenet, uvidíme. Pro příště máme jedno velké poučení, nepodceňovat počasí a vzít si opalovací krémy, čepice, brýle, ale hlavně podstavce pod slunečníky. Mít sebou dva slunečníky, ale žádný podstavec není moc platné …

Veliké poděkování patří správci Jirkovi, který nám ochotně umožnil prožít krásný den a udělat si radost s mikrofonem v ruce. … Jirko, díky Vám moc.

Pavel RŮŽIČKA

Období

Statistiky

  • 59 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ5

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Výlet do Krušných hor na kótu Klínovec.
Komentáře Přidat